Nowości  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


Czechy-i-Słowacja.pl > Pierwszy słowacki sztuczny satelita coraz bliżej

2016-01-25 Pierwszy słowacki sztuczny satelita coraz bliżej

W maju 2016 roku na orbitę okołoziemską wyniesiony ma zostać pierwszy słowacki satelita skCUBE.

Satelita skCUBE zbudowany został przez 3 słowackie uczelnie: 2 politechniki z Bratysławy i Koszyc oraz uniwersytet z Żniny przy udziale słowackich firm. To pierwszy w historii naszego południowego sąsiada całkowicie samodzielny projekt kosmiczny.


Wizualizacja skCUBE na orbicie (grafika: SOSA, Slovak Organisation for Space Activities)

Satelita skCUBE to niewielki sześcian o rozmiarach 10x10x10 cm, czyli w formacie CubeSat. Wyposażenie satelity to mała kamera oraz odbiornik długich fal radiowych.

Satelita zostanie wyniesiony, jako ładunek dodatkowy, z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii na rakiecie nośnej Falcon 9 firmy SpaceX.


Prezentacja skCUBE dla mediów (grafika: SOSA)

"Wierzę, że wkrótce razem będziemy dumni z naszych aktywności w kosmosie. Trzymam kciuki i nie mogę się doczekać już na strat rakiety, która wyniesie pierwszego satelitę ze słowacką flagą." - powiedział Ivan Bella, pierwszy słowacki kosmonauta.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Czechy-i-Słowacja.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje o Czechach i Słowacji za darmo.

Czechy-i-Słowacja.pl na serwisach społecznościowych: